Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır? Neden Kullanmalıyız?

Pinterest kelime olarak ingilizce Pin (iğnele), Interest (ilgi alanı) kelimelerinden oluşmaktadır. Yani Pinterest İlgi alanlarınızı iğneleyeceğiniz bir pano olarak ifade edilmektedir. Pinterst 2010 yılında kurulmuş ve büyük bir patlama ile her yıl ortalama %145 büyüyerek diğer sosyal medya mecralarını arkada bıraktı.   İnternette beğendiğiniz fotoğrafları oluşturduğunuz panolara iğneliyorsunuz.

İnternet tarayıcılarının Pin it uygulamasıyla internette sayfaları gezerken beğendiğiniz fotoğrafları pin it butonu ile pinterest hesabınızdaki panoya ekleyebilirsiniz. Bu mecrada da yine takip etme mantığı vardır. Pinterest yaklaşık 10 Milyon kullanıcısı olduğu ve kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun kadın olduğu bir mecradır.

Peki ama nden kullanmalıyız bu mecrayı? Bu mecrada neler yapılabilir? Oluşturduğunuz bir veya birden fazla pano ile internette gördüğünüz önemli görselleri panonuza iğneliyorsunuz. Örneğin internette gezerken gördüğünüz kıyafet fotoğraflarını panonuza iğneleyip daha sonra panonuza bakarak hem gördüğünüz siteye de gidebiliyorsunuz. Yada diğer bir örnekle beğendiğiniz bir yemek tarifinin görselini panonuza iğneleyip daha sonra göz atabilirsiniz. Ve bunun gibi bir çok şekilde kullanılabilir.

Bir de Pintersti diğer mecralardan ayrılan özelliği Gift (Hediye) seçeneğidir. Burdan belirli fiyat aralığını seçip hediye alabiliyorsunuz. Bu hediye görsellerini repinleyebiliyorsunuz.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by keepvid themefull earn money