Linkedin Nasıl Etkili Kullanılır?

Enerji sektöründe yönetici pozisyonunda çalışan bir arkadaşımın personel alım sürecini anlattıktan ve karşılaştığı profilleri paylaştıktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Linkedin ile ilgili daha önceki yazım da “Linkedin nedir neden kullanmalıyız?” konusunu açıklamıştım. Bu yazımda ise Linkedin’in doğru kullanma yollarını dile getireceğim.

Bildiğiniz gibi Linkedin sosyal CV’ miz. Yani profesyonel hayatımızı paylaştığımız sosyal ağımız. Hal böyle olunca bu mecrayı diğer sosyal ağlardan biraz farklı kullanmamız gerekiyor. Bunu maddeler halinde yazacak olursak sanırım daha anlaşılır olacaktır.

  •  Profil bilgileriniz eksiksiz olmalı. Bilgilerinizin doluluk oranı ne kadar yüksekse aramalarda ön plana çıkmanız o kadar fazla olacaktır. Bilgileriniz eksiksiz olsun diye yalan yanlış şeyler yazılmamalı olan bilgi ve yeteneklerinizi eksiksiz doldurmalısınız.
  • Doğru bir fotoğraf seçilmeli. Topluca çekilmiş fotoğraflardan kesmek veya yüzünüzün belli olmayacağı fotoğrofları koymak yanlış bir davranış olacaktır.
  •  Doğru etiket seçilmeli. Bu hangi uzmanlık alanında çalıştığınız ile alakalı olarak seçtiğiniz etiket arama sonucunda yer almanıza yada almamanıza neden olacaktır. 
  • Özgeçmişiniz kısa ve açık şekilde olmalı. Böylece daha insanlar sıkılmadan hakkınızda bilgi sahibi olacaktır. Eğer yabacı dil bilginiz varsa özgeçmişinizi bu dilde yazmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.
  • Bilgileriniz güncel ve doğru olmalı.
  • Herkesle paylaşmaktan çekinmeyeceğiniz kişisel iletişim bilgilerinizi paylaşmalısınız. Sosyal ağlar, e-posta, telefon numarası vs.
  • İlgi alanınız ile ilgili bilgiler paylaşarak o konuda çalışan insanların dikkatini çekebilirsiniz.
  • İlgi alanınız ile ilgili beğendiğiniz şirket ve kuruluşları takip etmelisiniz.
Tabi bunlar edindiğim bilgi ve deneyimlerim sonucu şahsi görüşüm.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Powered by keepvid themefull earn money